Консумацията на кафе сама по себе си рядко води директно до сериозни психиатрични състояния, които биха изисквали хоспитализация, но прекомерният прием на кофеин може да повлияе негативно на психичното здраве и да обостри съществуващи психични проблеми. Ето няколко начина, по които това може да се случи:
1. Тревожност и панически атаки
Кофеинът е стимулант на централната нервна система и може да предизвика или засили симптомите на тревожност и панически атаки, особено при хора, които вече страдат от тревожни разстройства. Симптомите могат да включват ускорен пулс, изпотяване, треперене и чувство на страх.
2. Безсъние
Прекалено много кафе може да доведе до нарушения на съня, особено ако се консумира в по-късните часове на деня. Липсата на сън може да доведе до раздразнителност, проблеми с концентрацията и дори да увеличи риска от депресия и тревожност.
3. Психоза или маниакални епизоди
В редки случаи, особено при хора с предразположеност към психотични разстройства (напр. биполярно разстройство или шизофрения), прекомерната консумация на кофеин може да доведе до психотични симптоми, като халюцинации, параноя или мания. Това се случва, защото кофеинът стимулира нервната система и може да предизвика свръхвъзбуда.
4. Кофеинова интоксикация
При прием на много големи дози кофеин (обикновено над 400-600 мг на ден, което се равнява на около 4-6 чаши силно кафе), може да настъпи състояние, наречено кофеинова интоксикация. Симптомите включват сърцебиене, тремор, замаяност и в тежки случаи дори делириум или халюцинации.
5. Зависимост и симптоми на отнемане
Кофеинът е субстанция, която може да доведе до физическа зависимост. Спирането на консумацията му след редовен прием може да причини симптоми на отнемане, включително главоболие, раздразнителност, тревожност и депресивни състояния.
Кога кафето може да стане проблем?
Ако човек страда от вече съществуващи психични заболявания, като тревожни разстройства, депресия или биполярно разстройство, прекомерната консумация на кофеин може да влоши състоянието и дори да изисква медицинска помощ или хоспитализация.
В обобщение, кафето обикновено не е директен път към психиатрично лечение, но прекомерният прием на кофеин, особено при хора с предразположеност към психични проблеми, може да изостри симптомите и да доведе до необходимост от интервенция.