Фамилната обремененост се определя чрез анализ на семейната история, като се проследяват заболяванията на близки роднини (родители, баби, дядовци, братя, сестри и други). Това се прави чрез:
- Анамнеза (събиране на информация) – Лекарят задава въпроси за здравословното състояние на членовете на семейството, възрастта, на която са диагностицирани, и наличието на хронични заболявания.
- Родословно дърво на заболяванията – Често се съставя генеалогична схема, която показва кои роднини са засегнати от дадено заболяване и на каква възраст.
- Генетични тестове – При съмнение за наследствени заболявания (напр. муковисцидоза, някои видове рак, сърдечно-съдови заболявания) може да се направи ДНК анализ, за да се определи наличието на специфични генетични мутации.
- Анализ на рисковите фактори – Освен генетиката, лекарите оценяват и начина на живот на семейството (хранене, физическа активност, тютюнопушене, стрес и др.), тъй като тези фактори също играят роля.
- Медицински изследвания – В зависимост от фамилната анамнеза могат да се назначат скринингови тестове като кръвни изследвания, ЕКГ, образни изследвания (ЯМР, КТ) и др.
Ако има фамилна обремененост, лекарят може да препоръча превантивни мерки като по-чести профилактични прегледи, промени в начина на живот и в някои случаи специфични медикаменти или терапии.