психотерапевт

Справяне с нощното напикаване

Нощното напикаване (енуреза) е състояние, при което детето неволно изпуска урина по време на сън, обикновено през нощта. То е по-често срещано при деца под 5-7 години и може да бъде свързано с различни фактори като физическо развитие, емоционален стрес и наследственост. В повечето случаи енурезата не е признак на сериозен медицински проблем, но когато продължава след определена възраст или е съпътствана от други симптоми, е препоръчително да се потърси консултация със специалист.

Основни причини за нощното напикаване:

  1. Наследственост: Ако родителите са страдали от енуреза като деца, е по-вероятно и детето да има същия проблем.
  2. Забавено физическо развитие: Пикочният мехур на детето може да не е напълно развит, за да задържа урината цяла нощ.
  3. Хормонален дефицит: Дефицитът на антидиуретичния хормон (ADH), който намалява производството на урина през нощта, може да е фактор.
  4. Стрес и емоционални фактори: Промени в семейната среда, училище или други стресиращи събития могат да причинят нощно напикаване.
  5. Физиологични или медицински проблеми: Инфекции на пикочните пътища, диабет или проблеми с нервната система също могат да допринесат.

Подходи за справяне с нощното напикаване:

  1. Позитивна подкрепа: Избягвайте наказания или укоряване, като вместо това подкрепяйте детето с разбиране.
  2. Развитие на добри навици: Насърчавайте редовни посещения на тоалетната преди лягане.
  3. Ограничаване на течности вечер: Намаляването на приема на течности преди сън може да намали вероятността от напикаване.
  4. Специализирани уреди и терапии: В по-упорити случаи, консултация с лекар може да включва препоръки за аларми срещу напикаване или медикаменти.
  5. Психологично консултиране и психотерапия: По взаимна преценка.

Ако нощното напикаване продължава и след 7-годишна възраст, консултацията със специалист (педиатър или уролог) е препоръчителна, за да се установи дали има подлежащи здравословни проблеми.

Scroll to Top