Ос на черва-мозък и психично здраве

Ос на черва-мозък и психично здраве

Ос на черва-мозък и психично здраве
„Ос на черва-мозък“ (на английски „Gut-Brain Axis“) е взаимосвързана система между червата и мозъка, която има голямо значение за здравето на психиката. Тя функционира чрез сложна мрежа от нервни, хормонални и имунни пътища, които позволяват на червата и мозъка да комуникират директно.

Как червата влияят на психиката?

  1. Микробиомът на червата
    Чревният микробиом е колекция от милиарди бактерии и други микроорганизми, които играят важна роля за регулирането на психичното здраве. Дисбалансът в микробиома, известен като дисбиоза, е свързан с депресия, тревожност и други психични разстройства.
  2. Продуциране на невротрансмитери
    Червата произвеждат до 90% от серотонина – невротрансмитер, който регулира настроението, съня и апетита. Те също така участват в производството на допамин и гама-аминомаслена киселина (GABA), които влияят на стреса и емоционалния баланс.
  3. Нервна връзка – блуждаещ нерв
    Блуждаещият нерв (вагус) е основният „комуникационен канал“ между червата и мозъка. Чрез него сигналите от червата могат да повлияят на емоциите, паметта и когнитивните функции.
  4. Влияние върху възпалителните процеси
    Дисбаланс в червата може да доведе до хронично възпаление, което е свързано с психични разстройства като депресия и биполярно разстройство.

Как да поддържаме здрава ос черва-мозък?

  1. Правилно хранене
    • Пробиотици: Кисело мляко, кефир, ферментирали храни (като кимчи и мисо).
    • Пребиотици: Храни богати на фибри – чесън, лук, банани, овесени ядки.
    • Омега-3 мастни киселини: Риба, ленено семе, орехи.
  2. Физическа активност
    Редовното движение стимулира здравословния състав на микробиома и намалява възпаленията.
  3. Контрол на стреса
    Практики като медитация, Рейки, йога и дихателни упражнения могат да подобрят сигнализацията в оста черва-мозък.
  4. Избягване на излишни антибиотици
    Антибиотиците могат да нарушат баланса на чревния микробиом.

Научни доказателства

Изследванията в областта доказват значимостта на оста черва-мозък. Проучвания показват, че пациенти с депресия често имат по-ниско разнообразие на чревния микробиом. Освен това, употребата на пробиотици („психобиотици“) е свързана с подобрение в настроението и намаляване на симптомите на тревожност.


Поддържането на здрава ос черва-мозък е ключово за общото благополучие и психическа устойчивост. Това включва балансирана диета, редовна физическа активност и управление на стреса.

Leave a Comment

Scroll to Top