Свети Стефан

Стефановден

Стефановден е християнски празник, който се отбелязва на 27 декември и е посветен на свети Стефан – първомъченикът и архидяконът на християнската църква. Свети Стефан е един от първите седем дякони, избрани от апостолите, за да се грижат за бедните и нуждаещите се.

История и значение:

Свети Стефан е известен с това, че е първият мъченик за християнската вяра, убит с камъни от еврейския Синедрион. Той е смятан за пример за добродетелност, смирение и преданост към Бога. Житието му подчертава прошката и любовта дори към враговете, тъй като според преданието той се е молел за своите убийци.

Традиции в България:

  • Семейни събирания: На Стефановден често се организират семейни обеди или вечери, тъй като празникът се смята за време за укрепване на семейните връзки.
  • Трапезата: На този ден се сервират различни ястия, като често се включват месни гозби, защото Коледният пост е приключил. Популярни са баница, сарми, печено месо и други традиционни ястия.
  • Имен ден: Много хора празнуват имен ден – Стефан, Стефка, Стоян, Стоянка, Стойко, Стойка и други производни имена.

Поговорка:

В народния календар Стефановден често е наричан денят, който „затваря кръга на старата година“, защото идва непосредствено след Коледа и преди настъпването на новата година.

Scroll to Top